Zbudowanie pomostu i leniuchowanie nad oczkiem wodnym we własnym ogrodzie? Obserwowanie życia które się w nim toczy, oddychanie świeżym, wilgotnym powietrzem? Jeżeli nie mamy czasu na wyjazd nad jezioro, takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem. Najlepiej gdy oczko wodne będzie zbudowane w pobliżu altanki lub tarasu. Jeżeli tak nie jest, można umieścić nad wodą drewniany pomost. Należy jednak pamiętać żeby nie uszkodzić warstwy uszczelniającej zbiornika wodnego, szczególnie jeśli wcześniej nie było przewidziane ustawienie podpór kładki bezpośrednio na jego dnie. Metod budowania konstrukcji przejścia jest dużo, zależy to od tego, czy kładka będzie powstawać wraz z oczkiem wodnym, czy zbiornik ten już istnieje.
Materiały
Najlepszym materiałem na budowę pomostu są drewniane deski i bale. Drewno zanurzone w wodzie wykazuje dużą trwałość. Poza tym, wśród roślin i kamieni w oczku wodnym drewno prezentuje się najlepiej. Jeżeli do budowy kładki wybieramy sezonowe, strugane, dobrej jakości drewno, powinno ono być jak najtrwalsze, przynajmniej do elementów zanurzonych w wodzie, najlepiej niech będzie dębowe lub egzotyczne (teak, bangkirai, lapacho). Nie należy zabezpieczać ich ochronnymi impregnatami. Nie będą one skuteczne, a dodatkowo rozpuszczając się, mogą zaszkodzić żywym organizmom znajdującym się w zbiorniku. Czasem zaleca się zabezpieczenie podpór przed gniciem poprzez zwęglenie powierzchni drewna opalarką. Na pozostałe elementy pomostu najlepsze jest drewno modrzewia lub robinii. Można pomalować je środkiem zabezpieczającym, najlepiej jeśli będą to farby nierozpuszczalne w wodzie lub impregnat zwany pokostem lnianym. Dobrze jest ułożyć na pomoście żłobione deski, można dzięki temu uniknąć poślizgnięcia się np. po opadach deszczu. Wszystkie części konstrukcji powinno się połączyć ze sobą śrubami lub ocynkowanymi wkrętami. Ładnie wygląda też lina wykonana z naturalnego włókna połączona z drewnem.
Podpora pomostu
Zrobienie pomostu wraz z oczkiem wodnym jest dużo łatwiejsze niż gdy posiadamy już ten zbiornik. W takim przypadku, należy przygotować odpowiednio podłoże gdzie mają stanąć słupy, a później zamocować elementy kładki do słupów stojących na dnie zbiornika. Warstwa uszczelniająca w oczku może być wykonana z betonu, folii lub mieć gotowy kształt i być z tworzywa. Aby uniknąć jej uszkodzenia, powinno się w miejscu podpór wykonać niewielki fundament albo zagęścić podłoże (szczególnie gdy grunt jest piaszczysty). Pod słupami, z dna zbiornika wyłożonego folią, można umieścić parę warstw geowłókniny w celu dodatkowego wzmocnienia podłoża. Dobrym pomysłem jest wstawienie podpory do plastikowego wiaderka, wypełnionego kamieniami, w celu upewnienia się, że minimalne ruchy słupów nie uszkodzą folii.
Budowa pomostu
Zbudowanie pomostu gdy posiada się już oczko wodne w ogrodzie jest dość trudnym zadaniem z racji tego, iż większość takich zbiorników wyściełane jest folią- podpory ustawione na dnie przedziurawią ją. Znacznie lepiej jest, gdy dno jest wykonane z laminatów albo wykończone betonem. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kładki tak by nie było elementu konstrukcyjnego opartego na jego dnie. Można to zrobić poprzez wykonanie pomostu nadwieszanego (zakotwionego w solidnym fundamencie na brzegu) lub pomostu pływającego.
Rodzaje pomostów
- Model pomostu podwieszanego należy mocować na uprzednio wykonanym na brzegu fundamencie. Jego konstrukcja oraz sposób montażu uwzględnia konieczność wprowadzenia przeciwwagi, gdy na jednym z końców pomostu znajdują się użytkownicy. Właśnie w tym celu wykonuje się solidne, betonowe fundamenty (można też wykorzystać płyty chodnikowe), w których wywiercany jest otwór. W jego wnętrze wsunięty zostaje specjalny, stalowy pręt. Na jeden z jego końców (nagwintowany) nałożona zostaje podkładka o wymiarach 5×5 cm oraz dopasowana nakrętka. W celu zabezpieczenia obu elementów przed korozją – nałożony na nie zostaje specjalny lepik. Tak przygotowaną płytę umieszczamy na dnie wcześniej przygotowanego wykopu o głębokości około 1 metra. Kolejnym etapem montażu pomostu podwieszanego jest przypasowanie zagiętego kawałka płaskownika, który zostaje zahaczony na legarze i przymocowany odpowiednią śrubą. Po tak wykonanych czynnościach można zasypać płyty. By jednak mieć pewność, że nie dojdzie do obsunięcia gruntu przy oczku – należy pamiętać o tym, aby konstrukcji pomostu nie opierać bezpośrednio na brzegu zbiornika. Wykorzystane legary powinny być stabilnie ułożone na odpowiednio dopasowanej podstawie – specjalnych, betonowych słupkach lub bloczkach. Ostatnim etapem powinno być zabezpieczenie desek pomostu warstwą papy, co pozwoli je uchronić przed odkształceniami.
- Pomost pływający- do spodniej części drewnianej konstrukcji mocuje się pojemniki, które utrzymują ją na wodzie także wtedy, gdy zostanie obciążona przez korzystające z kładki osoby i ustawione na niej meble ogrodowe. Należy określić ile zbiorników i o jakiej pojemności mają one być, aby pomost nie zanurzał się w wodzie. Idealnie nadają się do tego plastikowe beczki, szczelne, z dobrze dopasowaną pokrywą. Ponieważ każde ciało zanurzone w cieczy działa zwrócona w górę siła wyporu; jej wartość jest równa ciężarowi cieczy wypartej przez to ciało, należy przeprowadzić obliczenia jak to się przekłada na praktykę. Jeśli pojemnik 1 l wypiera ciężar 1 kg, to 50 l beczka utrzyma ciężar 50 kg. Aby obliczyć ile beczek nam potrzeba, należy znać wagę konstrukcji i założyć ile max osób może się na niej znaleźć (optymalne jest 80 kg na osobę). Dokonajmy obliczeń: Konstrukcja pomostu waży 50 kg, znajdzie się na niej 6 osób o masie 80 kg każda, więc:
50 kg + 6 x 80 kg= 530 kg
Aby konstrukcja była stabilna i lekko zanurzała się w wodzie pod obciążeniem, należy zamocować zbiorniki o dwukrotnie większej wyporności, czyli w tym wypadku 1060 l.
Budując pomost pływający nie można mocować go zbyt sztywno do brzegu, gdyż położenie kładki ulega wahaniom zarówno względem poziomu wody (obniża się, gdy na pomost wejdzie kilka osób), jak i względem brzegu zbiornika (podnosi się po ulewnym deszczu lub obniża w okresie suszy). Dobrze jest fragment pomostu znajdującej się nad wodą i jego część opartą na gruncie połączyć zawiasami. Ustabilizowanie całej konstrukcji zapewnia przywiązanie linami pomostu do brzegu.