Jednym z trendów, które zyskują w Polsce na popularności, są ogrody zimowe. Nic dziwnego, kto z nas nie chciałby w grudniu czy styczniu posiedzieć w takiej oranżerii wśród zielonej roślinności i napawać się widokiem pięknego otoczenia? Co warto wiedzieć o tych konstrukcjach, na co zwrócić uwagę przy ich budowie?
Oranżeria – po co?
Posiadanie ogrodu zimowego ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi on dodatkową przestrzeń użytkową dla mieszkańców. Można w nim zaaranżować jadalnię, salon, kącik do wypoczynku, pracownię malarską czy nawet spa z jacuzzi – miło będzie spożywać posiłki, relaksować się czy pracować w otoczeniu pięknej, bujnie kwitnącej prze cały rok zieleni. Inną zaletą tych obiektów jest to, że stanowią bufor chroniący dom przez zimnym powietrzem, a także hałasem. Można je również wykorzystać do doświetlenia wnętrza budynku bądź uprawy roślin tropikalnych.
Ogrody zimowe – ciepłe czy zimne?
To podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać przy projektowaniu. Oranżerie “ciepłe” są całoroczne. Buduje się je z szyb z przekładkami termicznymi, które posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. W takich konstrukcjach montuje się dodatkowo ogrzewanie, dzięki czemu panują w nich wysokie temperatury. Tego typu obiekty wymagają więc sporych wydatków. Ogrody zimowe “zimne” są tańsze, gdyż powstają z szyb pojedynczych lub płyt poliwęglanowych niemających przekładek termoizolacyjnych. Nie instaluje się w nich również ogrzewania, z tego względu można je użytkować tylko w sezonie. Oranżeria zimna jest idealnym miejscem do przechowywania roślin w okresie spoczynku.
Gdzie wybudować ogród zimowy?
Oranżerie powinny stanowić integralną część budynku. Najlepiej budować je na ścianie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej, gdyż wtedy do wnętrza wpadać będzie najwięcej światła. Obiekty postawione od strony północnej z kolei będą stanowiły doskonały bufor ocieplający budynek. Bardzo ładnie prezentują się oranżerie zaaranżowane w narożniku lub wnęce między ścianami – wtedy nie tylko pięknie wkomponowują się w bryłę obiektu, ale są też niedrogie w budowie.
Najnowsze komentarze