Aby nieco ożywić i urozmaić swój ogród, warto postawić na sprawdzone elementy aranżacji. Oczko wodne jest jedną z częściej wybieranych, a przy tym bardzo atrakcyjną opcją. Odpoczynek na łonie natury przy spokojnym szumie wody zdaje się perfekcyjnym sposobem na relaks. Aby dowiedzieć się, jak zrobić oczko wodne w swoim ogrodzie, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.
Jaka folia do oczka wodnego?
Prace w ogrodzie powinny być poprzedzone odpowiednim planem. Jednym z podstawowych pytań, na które musimy znaleźć odpowiedź, jest – jaka folia do oczka wodnego sprawdzi się najlepiej. Wybierając spośród różnorodnych propozycji, warto postawić na opcję, która jest przede wszystkim bezpieczna dla środowiska, a także przyszłych mieszkańców małego akwenu. Niektóre produkty tego typu mogą zawierać szkodliwe substancje, dlatego warto wybrać te certyfikowane. Przed montażem dobrze jest wystawić folię na słońce, co zwiększy jej elastyczność. Przy układaniu materiału należy zapewnić odpowiedni zapas do ewentualnego mocowania brzegów lub późniejszych napraw.
Jakie rybki i rośliny do oczka wodnego?
Kiedy już zajmiemy się podstawami, będziemy mogli przejść do przyjemniejszych czynności. Kolejnym ważnym pytaniem na naszej liście jest – jakie rybki do oczka wodnego warto wybrać ze względów praktycznych i estetycznych. Odpowiedź musi uwzględniać przede wszystkim warunki panujące w wodzie. Ważna jest m.in. wielkość i głębokość zbiornika oraz temperatura wody. Biorąc pod uwagę pogodę w naszym kraju, zazwyczaj poleca się gatunki takie jak:
- koi,
- karaś,
- ciernik,
- różanka.
Innym ważnym pytaniem jest – jakie rośliny do małego oczka wodnego będą najlepszym wyborem. W tym przypadku najlepiej wybierać te gatunki, które odpowiadają wymogom gleby i nasłonecznienia oraz są mrozoodporne, jeżeli akwen ma być utrzymane przez cały rok. Do najczęściej polecany zaliczają się m.in. tatarak zwyczajny, rzęsa czy strzałka wodna. Warto pamiętać, że rośliny pływające nie powinny pokrywać więcej niż połowy powierzchni wody, aby nie ograniczać dostępu światła dla pozostałych organizmów. Ważne jest też regularne przycinanie roślin, co pomoże zachować ich estetyczny i zdrowy wygląd.
Najnowsze komentarze