Ogrody śródziemno-morskie
Projekt ogrodu śródziemnomorskiego przesycony jest wakacyjną aurą. Rabaty kwiatowe zdobią ogród ciepłymi odcieniami pomarańczy, żółci i czerwieni. Doskonałym przykładem są tu jednoroczne czerwonolistne pacioreczniki i rącznik, pomarańczowe rudbekii, trytomy i liliowce. Inne rośliny śródziemnomorskie to mirt, rozmaryn, czystek, wawrzyn, palmy, oliwki i figi, a także najpopularniejszy cyprus wiecznie zielony. Dobrze znoszące gorący klimat i suche podłoże są rośliny, których listki pokryte są włoskami, takie jak czyściec wełnisty. Prawdą jest, że w śródziemnomorskim klimacie większą szansę na przetrwanie mają rośliny o srebrnym kolorze liści niż te zielone.
Jednym z elementów wystroju ogrodu śródziemnomorskiego jest obecność tarasów. Proste meble ogrodowe mogą być otoczone donicami, w których rosną oliwka i lantana, oraz byliny: onętek krwisty, bylica i rojniki. Doniczki ustawiamy w miarę zacienionym miejscu, by zapobiec zbyt częstemu podlewaniu roślin. Jeśli zdecydujemy się na zbudowanie osłonowej ścianki, takiego muru z czerwonawych cegieł, oplatać go mogą pędy wilca, o czerwono-żółtych kwiatach, przypominających płomyki ognia. Jeżeli wolimy zbudować dużą pergolę, dobrze skomponuje się z posadzona przy niej glicynią, która oplatając konstrukcję daje cień. Można wykorzystać tu też powojnik górski, kwitnący późną wiosną lub wczesnym latem, albo tunbergię, która pnie się i kwitnie przez całe lato.
W niektórych ogrodach znajdują się schody łączące tarasy z niższymi poziomami. Funkcjonalność możemy w tym wypadku połączyć z wystrojem ogrodu. Wystarczy poustawiać donice z kwiatami na schodach. Krawędzie stopni udekorują pojemniki, najlepiej barwne doniczki, z nisko rosnącymi, rozrośniętymi kwiatami, polecam tu kolorowe powojniki. Na brzegu stopni schodzących w dół ku ogrodowi, po jednej stronie tarasu, warto umieścić rośliny pnące. Do suchych i wykonanych z kamienia schodów pasuje aurinia skalna (smagliczka skalna) kwitnąca na żółto, lub żagwin zwyczajny mający lilioworóżowe lub purpurowe kwiaty.
Jeżeli marzy nam się palma w ogrodzie to jedną z nielicznych, odpornych na warunki naszego klimatu jest szorstkowiec Fortune’a (Trachycarpus fortunei) pochodzący z Chin. Palma ta ma dekoracyjny pień, który pokrywają czarne włókna, gdy posadzimy ja blisko tarasu będzie dawać cień. Po upływie 15 lat od posadzenia osiąga wysokość 3m, a jej liście szerokość 90 cm.
Siedziba firmy
Al. Jerozolimskie 89/43,
02-001 Warszawa
Tel. +48 600 309 750