Tworzenie zielonych, wyciszających przestrzeni wokół domów to rzecz, na którą decydujemy się coraz częściej. Wśród dostępnych rozwiązań projektowych znajdziemy m.in. ogrody deszczowe. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że to ekologiczne skarby wnoszące nie tylko wiele uroku, ale także korzyści dla środowiska. I choćby z tego względu warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Czym są ogrody deszczowe?
Wyobraźmy sobie ekosystem w skali mikro, który naśladuje występujące w przyrodzie procesy i chłonie każdą kroplę deszczu. Tak właśnie działają ogrody deszczowe. Są jak gąbki, które zbierają, gromadzą oraz filtrują wodę z naszych dachów, podjazdów czy chodników: dzięki temu, zamiast odpływać do kanalizacji, powoli wsiąka w ziemię i nawadnia teren zielony. Całość prezentuje się naturalnie dzięki posadzonym w tym miejscu roślinom.
Deszczowe ogrody to nie tylko rozwiązanie czysto ekologiczne, dzięki któremu możemy oddawać wodę do ekosystemu. To także wspaniały sposób na wzbogacenie krajobrazu wokół domu.
Jak zaprojektować ogród deszczowy?
Jak krok po kroku zaprojektować teren zielony, który pozwoli na magazynowanie wody i oddawanie jej środowisku, zmniejszy ryzyko podtopień, a do tego będzie wyglądać atrakcyjnie? Podpowiadamy!
1. Wybierzmy odpowiednie miejsce
Ogród deszczowy umieszczamy w naturalnie zagospodarowanym terenie przy domu, najlepiej tuż przy wylocie rynny, ale jednocześnie co najmniej 3 m od fundamentów.
2. Rozplanujmy kształt
Kwestia kształtu jest dowolna: teren może mieć formę naturalistyczną lub bardziej geometryczną (w zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy).
3. Przygotujmy zagłębienie dla roślin
Niecka powinna być głęboka na 50-80 cm. Wypełniamy ją m.in. materiałem drenującym oraz żyzną glebą, a następnie roślinami: stawiajmy na różnorodność, aby cieszyć się ich towarzystwem przez cały rok. Regularnie usuwajmy zwiędłe kwiaty i liście, a także kontrolujmy rozrost chwastów.
Dbanie o środowisko i piękny ogród w jednym!
Istnieje atrakcyjny i przyjemny sposób na odpowiedzialne zarządzanie zasobami wodnymi we własnym zakresie: to deszczowy ogród, którego założenie nie należy do skomplikowany czynności. Po pewnym czasie dosłownie rozkwita na naszych oczach, stając się elementem dekoracyjnym, oazą dla ptaków, motyli i innych stworzeń, a także wsparciem dla wód gruntowych.
Najnowsze komentarze